sobota, 4 maja 2019

Padlet

Padlet jest wirtualną tablicą. To aplikacja webowa i mobilna do tworzenia różnego typu prezentacji, która pomaga prowadzić angażujące zajęcia i zachęcić uczestników do wspólnej pracy.

Na tablicy można umieszczać tekst, zdjęcia oraz linki, wiadomości dla kolegów i uczniów. Może także służyć jako obszar roboczy do współpracy uczniów i nauczycieli, gromadzenia zbiorów, otrzymywania informacji zwrotnej, czy składania życzeń.

Wiadomości dodajemy poprzez dwukrotne kliknięcie w puste miejsce na ścianie i uzupełnienie go swoja treścią.


Wirtualna tablica - zastosowanie

  • zbiór linków do prac uczniowskich,
  • miejsce do gromadzenia materiałów do pracy w grupach,
  • bank ciekawych cytatów/zdjęć/filmów/ stron do zajęć,
  • zbiór materiałów do danego zagadnienia,
  • miejsce na informację do refleksji i wrażeń po zorganizowanej lekcji, debacie,
  • miejsce, gdzie można dzielić się książkami, filmami, ciekawymi materiałami z nauczycielami lub uczniami,
  • miejsce prowadzenia dyskusji,
  • praca zespołowa,
  • ciekawa prezentacja,
  • konkursy czytelnicze i przedmiotowe.





https://padlet.com/appsywkulturze/Padlet

Canva

Canva – narzędzie online przy pomocy, którego można stworzyć różnego rodzaju grafiki: 

· książki,

· plakaty, 

· kartki,

· postery, 

· infografiki, 

· zaproszenia,

· wizytówki,

· komiksy,

· kolaże, 

· ogłoszenia,

· grafiki pod social media.

Po rejestracji i zalogowaniu się  do wyboru jest wiele darmowych szablonów, w których każdy element jest w pełni edytowalny – można z łatwością zmieniać tło, teksty lub czcionki, dodawać zdjęcia lub kształty. Strona: canva.com

Quizlet

Quizlet

Quizlet - to proste narzędzia edukacyjne, które pozwalają uczyć się każdego materiału. Zawiera ponad 140 milionów (!) zestawów ćwiczeniowych opartych na fiszkach i stworzonych przez użytkowników na całym świecie. 

Rodzaje ćwiczeń są bardzo różne. Quizlet jest wykorzystywany do nauki nie tylko języków, ale także chemii, historii czy matematyki. Można z niego korzystać na komputerze, tablecie i smartfonie.


W aplikacji Quizlet można tworzyć narzędzia ułatwiające naukę, np. fiszki i karty obrazkowe, dzięki którym uczestnicy powtórzą omawiane pojęcia czy definicje. Quizlet może być wykorzystywany w czasie zajęć, a także poza nimi. Dzięki mobilnej aplikacji zawierającej zestawy do samodzielnej nauki uczestnicy mogą sami powtarzać materiał przygotowany przez edukatora. Edukator może tworzyć własne zestawy bądź korzystać z wcześniej przygotowanych zasobów dostępnych w serwisie.

Quizlet zawiera siedem narzędzi wspierających naukę i nauczanie:
● tworzenie fiszek,
● odpowiedzi pisemne,
● pisanie ze słuchu,
● przeprowadzanie testów,
● gra na czas (przeciągnij i upuść),
● gra, w której uczestnicy wpisują odpowiedzi,
● Quizlet Live (zawody między drużynami).

Fakebook

Fakebook to wirtualny profil postaci.
  • Imię i nazwisko osoby
  • Zdjęcie profilowe i zdjęcie w tle
  • Podstawowe dane – datę urodzenia, wykształcenie, miejsce pracy, związki, hobby i cokolwiek jeszcze chcemy
  • Przyjaciele i rodzina – można ich narysować i podpisać
  • 3 najważniejsze wydarzenia z życia w formie postów umieszczonych na tablicy naszego niby-facebooka
Mamy tam gotowy szablon, który prosto da się uzupełnić informacjami. Możemy ustawić zdjęcia swoje i przyjaciół, dodawać posty, filmiki z youtube, a nawet określać liczbę polubień  Uczniowie po wykonaniu pracy zapisują wszystko za pomocą żółtego przycisku „SAVE”. Wtedy pojawia się na ekranie okno do wpisania dowolnego hasła. Dzięki niemu uczeń wchodząc ponownie na stworzony przez siebie profil, będzie mógł dokonać edycji. Ważne jest też, żeby każdy skopiował link z paska adresu i przesłał go sobie na maila.
Strona działa bardzo intuicyjnie, uczniowie od razu wiedzą co mają robić, gdzie szukać zdjęć itp. Jedynym problemem, który może zaskoczyć jest to, że trzeba dodać najpierw 5 postów, żeby móc wgrywać zdjęcia. Ja prosiłam uczniów, żeby pięć razy wpisali cokolwiek jako posty, a finalnie je zmienili lub usunęli.
Dzięki tej stronce można stworzyć fikcyjną stronę wybranego bohatera  literackiego czy też autora lektur, które omawiamy na lekcjach. Taka praca z pewnością bardziej zmotywuje do pracy niż szablonowe gromadzenie słownictwa do charakterystyki bohatera literackiego.   
Strona 
Fryderyk Chopin
Adam Mickiewicz
Jezus
http://www.classtools.net/FB/1879-UpJE4C

Plickers

Plickers

Potrzebny jest tylko jeden smartfon (nauczyciela).
  1. Każdy uczeń otrzymuje unikalny drukowany kod - paper clicker (papierowy pilot).
  2. Uczniowie udzielają odpowiedzi pokazując swoje kody (patrz foto). Kierują je w stronę smartfonu nauczyciela.
  3. Wskazanie jednej z maksymalnie czterech poprawnych odpowiedzi następuje poprzez ustawienie kodu stosownym bokiem do góry (kody powinny mieć z tyłu oznaczenia A, B, C, D).
  4. Nauczyciel otrzymuje natychmiast wykres słupkowy oraz wyniki każdego ucznia.
Plickers to aplikacja, dzięki której możemy przeprowadzić szybką sondę w klasie, test. Sprawdzi się we wszystkich sytuacjach, w których używamy metodników znanych z oceniania kształtującego. Ma ogromną zaletę, do jej wykorzystania nasi uczniowie nie potrzebują żadnych urządzeń elektronicznych. Wystarczy smartfon lub tablet z dostępem do internetu dla nauczyciela i wydrukowane specjalne kody kreskowe dla uczniów. System jednorazowo obsługuje 40 osób.
Od czego zacząć? Wchodzimy na stronę www.plickers.com i zakładamy konto klikając w „Sign in” w prawym górnym rogu. Po zalogowaniu, klikamy w zakładkę „Details”, a następnie przechodzimy do strony „get your cards” aby wydrukować karty dla naszych uczniów. Wszystkich kodów jest 40, każdy inny.
Kolejny krok, jaki musimy wykonać, to jest pobranie aplikacji Plickers na telefon lub tablet. W tym celu klikamy w jedno z niebieskich pól „Download for Android” lub „Download for iOS” i postępujemy zgodnie ze wskazówkami. Do logowania w aplikacji mobilnej używamy tego samego loginu i hasła, które podaliśmy na stronie www.plickers.com . Teraz mamy już wszystko, co jest potrzebne aby używać Plickers.
Przechodzimy do działania: logujemy się na stronie www.plickers.com lub, jeśli jesteśmy zalogowani, klikamy w prawym górnym rogu w „My Account”, następnie wybieramy na stronie przycisk „Classes” i za pomocą  „+ Add a new class” tworzymy nowe klasy, z którymi będziemy pracowali. Każdemu uczniowi w danej klasie zostaje przypisany konkretny numer karty z kodem. Wprowadzając uczniów, zachowuję kolejność zgodną z numerem w dzienniku i tak nr karty z kodem odpowiada nr ucznia z dziennika.
W aplikacji na tablecie lub w smartfonie nie mamy możliwości wprowadzania nowych klas, musimy to zrobić wcześniej poprzez wersję przeglądarkową aplikacji.
W aplikacji Plickers nie mamy możliwości wprowadzania pytań i odpowiedzi. Musimy je przygotować w innej formie np. wyświetlamy na tablicy, korzystamy z gotowego testu w podręczniku, zadajemy pytania samodzielnie…itp. Kiedy już mamy gotowe pytania dla uczniów, uruchamiamy aplikację Plickers w smartfonie lub na tablecie, wybieramy odpowiednią klasę oraz sposób wyświetlania wyników. Możemy mieć podgląd na to jak zagłosował każdy z uczniów albo ile poszczególnych odpowiedzi zostało przez uczniów wybranych. Przełączenia dokonujemy poprzez kliknięcie w obszar wykresu albo kart. Kiedy zadamy pytanie, uczniowie wybierają jedną prawidłową odpowiedź i ustawiają swoją kartę z kodem tak, aby wybrana litera A,B,C lub D znajdowała się na górze.
Uczniowie podnoszą swoje karty do góry, trzymając je tak, aby nie zasłaniać czarnych części. Nauczyciel w aplikacji na smartfonie lub w tablecie wybiera opcję „scan” i rejestruje odpowiedzi uczniów. Na monitorze urządzenia nauczyciela pokazuje się liczba zeskanowanych odpowiedzi. Gdy zarejestrujemy odpowiedź każdego ucznia, wybieramy „Pause” i możemy przejść do analizy wyników. Po wykonanym zadaniu mamy dwie możliwości: wybieramy „clear” aby wyczyścić uzyskane wyniki lub „next” aby zapisać wyniki i przejść do kolejnego pytania. Na tablecie mamy możliwość wyświetlenia wyników tylko aktualnego głosowania. Zapisane wyniki wcześniejszych głosowań możemy obejrzeć logując się na stronie aplikacji i wybierając interesującą nas klasę.

piątek, 3 maja 2019

Stopery



Stopery

 
Wyznaczanie czasu na wykonanie zadania
to ważny etap planowania lekcji.
Zazwyczaj podajemy uczniom czas, który oni najczęściej nie kontrolują.
Fajną pomocą mogą być wyświetlane na ekranie, tablicy stopery

Odmierzacze czasu uczniów mogą być różne: zegar elektroniczny, bomba i dynamit, świeca itd.
Na pewno będzie to urozmaicenie zwykłego działania jak wyznaczanie czasu na pracę.
Możliwość spoglądania na zegar porządkuje pracę w parach, grupach i mobilizuje do efektywnego wykorzystania czasu.

http://www.online-stopwatch.com/classroom-timers/




czwartek, 2 maja 2019

Chmury wyrazowe




Chmury wyrazowe

To dużo więcej niż lista słów, czy też graficzne ich uporządkowanie. Najprościej rzecz ujmując, to ciekawa, graficzna wizualizacja wyrazów. To zbiór kluczowych słów, tagów lub wybranych przez autora chmury dowolnych wyrazów. Niosą wiele informacji,  wyzwalają kreatywność, pobudzają wyobraźnię, inspirują oraz uczą krytycznego myślenia. Uatrakcyjniają lekcje, dają możliwość wprowadzenia w cele lekcji, czy wizualizacji istotnych treści.
Strony do tworzenia chmur wyrazowych:
Dla systemu windows XP:
http://www.tagxedo.com/

wtorek, 30 kwietnia 2019

Kahoot





kahoot

Kahoot ! to bezpłatna platforma do tworzenia i przeprowadzania interaktywnych quizów. Wystarczy wykorzystać telefon, tablet lub komputer.Dzięki temu można przeprowadzić lekcje powtórzeniową lub ewaluację tematu.

Strona do tworzenia quizów: https://getkahoot.com/
Strona do logowania dla uczniów: https://kahoot.it/

https://kahoot.it/
instrukcja

sobota, 27 kwietnia 2019

Kod QR

Kod QR

Bardzo proste narzędzie wielorakiego zastosowania.
Wystarczy wpisać dowolny tekst lub link do źródła, kliknąc generuj kod i ...
Gotowe kody można pobrać w wybranej wersji-jak plik graficzny lub odf.
W ten sposób można zakodować całe lekcje, linki do gier edukacyjnych, źródeł, tekstów, zadania domowe, itp.

Aby odczytać taki kod, niezbędne jest zainstalowanie w telefonie lub na tablecie aplikacji
do skanowania np. QR Droid, Skaner kodów kreskowych.

Strona oferująca darmowe generowanie kodów obrazkowych:
https://www.qr-online.pl
Lekcja z kodami QR
https://fajnalekcja.pl/lekcja-z-kodami-qr/

piątek, 26 kwietnia 2019

Learning Apps

https://learningapps.orgLearning Apps- to platforma do tworzenia różnych ćwiczeń interaktywnych i prostych gier dydaktycznych. Umożliwia założenie wirtualnej https://kliktik.jimdo .com/learningapps-gryklasy i pracę z uczniami na platformie.

Rodzaje gier stworzone w Learning Apps

* selekcja/ wybór: quizy wielokrotnego wyboru, milionerzy, zaznaczenie w tekście, wykreslanka słowna,
* przyporządkowywanie: puzzle, tabele,mapy, obrazki,memory w różnych wersjach,
*sekwencja: oś czasu i ustalanie kolejności,
* pisanie: wisielec, krzyżówka, tekst z lukami, uzupelnianie tabeli, quiz,
*narzędzia: głosowanie, matrix, czat, wspólne pisanie, kalendarz,mapa myśli, notatnik, tablica korkowa online,
* gry i zadania dla więcej niż jednego gracza.

1. zakładanie konta https://learningapps.org
2. ciekawa stronka https://kliktik.jimdo .com/learningapps-gry